Informácie o regióne

Región Dolný Zemplín patrí k najperiférnejším slovenským regiónom vypĺňajúcim juhovýchodný cíp republiky. Jeho celková rozloha je 2 630,91 km2. Väčšina územia DZ leží vo Východoslovenskej nížine. Západnú časť regiónu ohraničuje vulkanické pohorie Slanské vrchy a severnú hranicu regiónu tvoria sopečné Vihorlatské vrchy. Na juhozápade regiónu sa nachádza celok Zemplínske vrchy.

Najnižší bod v regióne má hladina rieky Bodrog, pri Kline nad Bodrogom (93,7 m n.m.), je to zároveň aj najnižšie položené miesto na Slovensku. Najvyšším bodom je Vetrová skala vo Vihorlatských vrchoch, ktorá dosahuje výšku 1 024 m n. m..

Východoslovenská nížina je tvorená rovinou a pahorkatinou, ktorá ma mierne zvlnený povrch. Slanské vrchy sú charakteristické skalnými chrbtami, na viacerých miestach s bralným reliéfom a hlbokými dolinami. V pohorí Vihorlat sú zaujímavé skalné steny, bašty, výklenky, ale aj kamenné moria. V Zemplínskych vrchoch prevláda nížinatý až vrchovinný, stredne členitý reliéf.

Dolný Zemplín

/album/dolny-zemplin/vyrez-z-mapy-google-jpg/ /album/dolny-zemplin/subor-zemplin-png/ /album/dolny-zemplin/a9002-foto-jpg1/